Чи відображають умовні постачання в додатку ДС9 до сільгоспдеки з ПДВ

Ми застосовуємо спецрежим із ПДВ. Пи Ш час оформлення додатка ДС9 до сільгосп декларації з ПДВ у нас виникло запитання:

Чи потрібно до обсягу несільгосппостачань включати умовні постачання, відображені відповідно до пп. ’г’ п. 198.5 Податкового кодексу України? І як виправити помилку, допущену в цьому додатку?

ВІДПОВІДЬ: Вважаємо, у додаток ДС9 до сільгоспдекларації з ПДВ жодних умовних постачань не включають. І в цьому нас підтримують податківці. Пояснимо.

Сільгосппідприємство разом зі спецдекларацією щомісяця подає Розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів послуг до вартості всіх товарів/послуг (додаток ДС9).

Як видно з назви, у цьому документі здійснюють розрахунок для визначення частки сільгосп- операцій у загальному обсязі проведених операцій постачання. Це необхідно:

по-перше, аби підтвердити дотримання вимог п. 209.6 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), відповідно до якого застосовувати спецрежим можуть лише ті сільгоспвиробники, у яких питома вага вартості сільгосппостачань товарів/послуг — не менше 75% від усіх постачань за останні 12 місяців (новостворені сільгосппідприємства таку частку розраховують щомісяця). Тільки-но ця частка змаліє, сільгоспник одразу залишає спецрежим (п. 209.11 ПКУ), що й підтверджує додаток ДС9;

...

по-друге, у разі використання товарів/послуг. основних фондів частково для виробництва сільгосппродукції, а почасти — на інші потреби, необхідно розподілити суму податкового кредиту між сільськогосподарською та іншою діяльністю й відобразити її в загальній і спеціальній деклараціях. Причому такий розподіл згідно з пп. “а” пп. 209.15.1 ПКУ здійснюють, виходячи з питомої ваги сільгосппостачань за останні 12 місяців. Тобто розрахована в додатку ДС9 питома вага фактично бере участь у формуванні податкового кредиту як у загальній, так і спецдекларації.

Отже, які саме операції враховують при обчисленні такої питомої ваги, а точніше — чи беруть у ньому участь усі операції з рядків 1.1 і 1.2 загальної декларації з або під час розрахунку роблять вибірку? Нагадаємо: у цих рядках відображають як зобов’язання, нараховані при постачанні товарів/послуг, так і зобов’язання, пов’язані з негосподарським використанням, спрямуванням на пільгові операції постачання товарів/послуг, а також перевищення собівартості постачання над її контрактною вартістю.

У п. 209.6 ПКУ сказано про визначення питомої ваги операцій ПОСТАЧАННЯ сільгосп- товарів/послуг у загальному обсязі постачань. На нашу думку, тут ідеться саме про реалізацію, тому всі непостачання оминуть наш розрахунок2. Інакше кажучи, у цьому разі належить зробити вибірку, відсіюючи всі операції, що не є постачанням товарів/послуг, тобто ті, які не належать до їх реалізації або авансування.

Пристають на це й контролери. Так, у категорії 101.24 Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (далі ЗІР) пояснили: “Платники, зареєстровані суб’єктами спеціального режиму оподаткування, розраховують питому вагу вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг без урахування умовного постачання, у разі його наявності”.

Але якщо розрахунок питомої ваги здійснено, зважаючи на так звані умовні постачання, то. звісно, такі помилки потрібно виправити.

Для цього до декларації того звітного періоду, в якому питому вагу обчислено помилково, слід оформити додаток ДС9 із правильним розрахунком.

Себто його просто оформлюють заново. При цьому разом із цим додатком необхідно подати Уточнюючий розрахунок. Якщо в періоді допущення помилки в додатку ДС9 розподілу податкового кредиту між загальною та спецдеклараціями (пропорційно до розрахованої питомої ваги) не здійснювали, то до граф 4 і 5 такого Уточнюючого розрахунку переносять дані декларації коригованого періоду, а його графа 6 залишиться порожньою. На цьому акцентують і контролери в категорії 101.24 ЗІР.

А коли, зважаючи на помилково обчислену питому вагу, розподілено податковий кредит із ПДВ між загальною й сільськогосподарською деклараціями, необхідно, звісно, перерахувати суми ПДВ, що прямують до таких декларацій, згідно зі знову обчисленою питомою вагою та сформувати в графі 5 Уточнюючого розрахунку до спецдекларації коригованого періоду правильні дані з урахуванням коригування, а в його графі 6 розділу II вигулькнуть суми таких виправлень зі знаком “+”.

Але зверніть увагу: у цьому разі одним Уточнюючим розрахунком не обійтися. Необхідно відкоригувати й дані загальної декларації. Адже через хибно обчислену питому вагу туди ввійшла сума завищеного податкового кредиту. Тому при оформленні Уточнюючого розрахунку до загальної декларації в його графі 6 розділу II засвітять ті самі дані, що й в Уточнюючому розрахунку до спецдекларації, але там вони вже будуть зі знаком “-“.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *