Договор аренды автомобиля подписано представителем владельца: кому платить в такой ситуации

Договір оренди автомобіля підписано представником власника: кому платити в такій ситуації 

Наше підприємство уклало з фізособою договір оренди легковика. При цьому договір підписав представник за довіреністю.

Підкажіть, будь ласка, кому виплачувати орендну плату, позаяк у довіреності про це нічого не сказано?

ВІДПОВІДЬ: Нараховувати та сплачувати орендну плату потрібно власнику автомобіля, переданого в оренду.

Насамперед звернемося до норм, які врегульовують відносини оренди. З а договором найму1 (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно в користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, далі ЦКУ).

Право здавати майно в оренду належить власнику речі або особі, яка володіє майновими правами. Крім цього, виступити в ролі наймодавця може особа, уповноважена на укладення договору найму (ст. 761 ЦКУ). Наприклад, такі повноваження виникають на підставі договору управління майном чи простого товариства. Звісно, найпоширенішою підставою, коли майно здає в оренду не його власник, є відносини представництва. Тобто повноваження представника зафіксовано в довіреності.

...

За користування майном із наймача справляють плату. Її розмір установлюють у договорі найму (ч. 1 ст. 762 ЦКУ).

Як бачимо, норми щодо відносин оренди не допомогли ні на крок наблизитися до вирішення озвученого питання. Тому перейдемо до представництва.

Представництвом вважають правовідносини, в яких одна сторона (представник) зобов’язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, я к у вона представляє (ст. 237 ЦКУ). Представництво, яке ґрунтується на договорі, можна здійснювати за довіреністю.

Довіреність — письмовий документ, що видається однією особою іншій для представниц ва перед третіми особами (ч. З ст. 244 ЦКУ). Довіритель може надати довіреність на вчинення правочину представником безпосередньо третій особі.

Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя (ст. 239 ЦКУ).

Саме тому в тексті договору фігурують прізвища власника автомобіля та його представника. При цьому всі дії представника розцінюють як вчинені від імені власника транспорту.

Тож, вважаємо, незважаючи на те що договір оренди авто підписав представник власника, орендну плату потрібно виплачувати власнику транспорту.

Цей момент важливий для орендаря-юрособи. Адже він виступає податковим агентом щодо податку на доходи фізосіб.

Відповідно, орендар — юрособа, яка нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку та зобов’язана утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок і сплачувати його до бюджету (пп. 168.1.1 Податкового кодексу України, далі ПКУ). Крім цього, така юрособа подає податківцям за своїм місцезнаходженням податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників, а також суми утриманого з них податку (пп. “б” п. 176.2 ПКУ). Простіше кажучи, відображає виплату у ф. № 1ДФ.

Зауважимо: деякі орендарі через певні обставини (наприклад, відсутність податкового номера платника податків) схиляються до виплати орендної плати представнику, який підписав договір оренди авто. Пояснення цьому знаходять у тому, що повірений зобов’язаний негайно передати довірителю все одержане у зв’язку з виконанням доручення (п. З ч. 1 ст. 1006 ЦКУ). Однак виплата представнику (повіреному) орендної плати та відображення у ф. № 1ДФ його як особи, котра отримала дохід, суперечитимуть самій суті представництва — виникненню прав та обов’язків для довірителя.

Висновок: якщо договір оренди автомобіля у фізособи підписав представник власника машини й він не вповноважений на отримання орендної плати, її слід нараховувати і виплачувати власнику авто.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *