Допомога по вагітності та пологах жінці, яка є аспіранткою та одночасно працює за трудовим договором

Право на допомогу по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатні мають застраховані особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах та підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

...

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом (стаття 18, стаття 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105)).

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (стаття 25 Закону № 1105).

Статтею 61 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII визначено, що аспіранти – це особи, які навчаються у вищих навчальних закладах.

При цьому згідно норм чинного законодавства аспірант має право у вільний від навчання час працювати на загальних підставах за трудовим договором.

Робота за трудовим договором осіб, які поєднують її із навчанням, не є сумісництвом, оскільки сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час.

Отже, якщо жінка-аспірант під час навчання працює на умовах трудового договору – допомога по вагітності та пологах призначається та виплачується за основним місцем роботи та (за наявності) за сумісництвом (стаття 30 Закону № 1105).

Підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом – копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи (стаття 31 Закону № 1105).

Аспіранту, який не має основного місця роботи, призначення допомоги по вагітності та пологах за сумісництвом на підставі оригіналу листка непрацездатності чинним законодавством не передбачено.

Звертаємо увагу, що відповідальність за дотримання відносно найманих працівників трудового законодавства та законодавства про оплату праці несе підприємство, установа, організація.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *