Физлицо сдает недвижимость в аренду: повлияет ли это на статус безработного

Фізособа зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна. Вона планує здавати в оренду належне їй приміщення.

Чи позбавлять її статусу безробітного в разі отримання доходу у вигляді орендної плати?

ВІДПОВІДЬ: Ні, надання фізособою майна в оренду не буде підставою для припинення її реєстрації як безробітного. Пояснимо детальніше.

Безробітним, як відомо, уважають особу, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи (п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону про зайнятість). Зареєстрованим безробітним буде особа працездатного віку, яка зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна й готова та здатна приступити до роботи (п. 8 ч. 1 ст. 1 того-таки Закону).

...

Визначення зайнятого населення знаходимо в ч. 1 ст. 4 Закону про зайнятість. Та наявність доходу від здавання свого майна в найм (оренду) там не побачимо. Адже зайнятість лежить у площині трудових відносин та аналогічних процесів, а оренда — цивільно-правова сфера. Відповідно, орендна плата — не дохід від зайнятості. До того ж особа, котра надає майно в оренду, не належить до самозайнятих осіб чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, тобто вона не підпадає під визначення зайнятої особи.

У свою чергу, одна з причин припинення реєстрації безробітного — саме зайнятість особи (п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону про зайнятість). Більше того, п. 37 Порядку № 198 містить вичерпний перелік підстав для припинення реєстрації безробітного. Серед них і вдень зі свічкою не відшукати укладення безробітним договору про оренду належного йому майна. Цей висновок підтверджує й лист Мінсоцполітики України від 23.08.13 р. № 672/021/106-13.

Отже, укладення фізособою договору про надання майна в оренду чи встановлення факту надання безробітним майна в оренду без такого договору не буде підставою для припинення реєстрації фізособи як безробітної.

Зареєстрований безробітний управі отримувати послуги, передбачені ч. 1 ст. 44 Закону про зайнятість. Тобто виплату матеріального забезпечення на випадок безробіття йому не зможуть припинити, навіть якщо він паралельно виступає в ролі орендодавця того чи іншого майна.

Майя ШУРКО, начальник відділу
організації надання послуг
роботодавцям Київського
міського центру зайнятості

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *