Как предоставляется отпуск по беременности и родам?

Як надається відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами?

Відповідь: Надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами передбачено ст. 179 КЗпП і ст. 17 Закону про відпустки. Загальна тривалість такої відпустки становить 126 календарних днів (140 – у випадку ускладнення пологів, народження двох і більше дітей): 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів (70 – у випадку ускладнення пологів, народження двох і більше дітей) після пологів. Для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тривалість такої відпустки становить 90 календарних днів до пологів і 90 – після (ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). У випадку, якщо фактично до пологів використана менша (більша) кількість днів, загальна тривалість відпустки зберігається за рахунок збільшення (зменшення) кількості днів післяпологової відпустки. При цьому загальна тривалість відпустки зберігається незалежно від того, скільки днів фактично використано до пологів, а відповідні коригування здійснюються за рахунок кількості днів післяпологової відпустки.

Наприклад, якщо працівниця перебуває у відпустці по вагітності та пологах з 01.01.2009 р., а фактично пологи відбулися 28.02.2009 р. (тобто до пологів використано 59 днів), то датою виходу з такої відпустки буде 07.05.2009 р. (126 календарних днів після 01.01.2009 р.), а не 27.04.2009 р. (56 днів після 28.02.2009 р.). 

...

Дата початку відпустки визначається відповідно до очікуваної дати пологів і вказується в листку непрацездатності. Якщо при пологах виникають ускладнення, а також у випадку багатоплідних або передчасних пологів, видається додатковий листок непрацездатності на 14 календарних днів, в результаті чого тривалість післяпологової відпустки збільшується до 70 календарних днів. Подовження відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами на кількість святкових і неробочих днів законодавством не передбачено. 

Підставою для оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами є листок непрацездатності, заповнений відповідно до вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності. Даний вид відпустки не підлягає перенесенню і подовженню з підстав, передбачених ст. 11 Закону про відпустки.

За час перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами виплачується допомога в порядку, передбаченому ст. 38 Закону № 2240. Допомога виплачується в розмірі 100 % середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу (ст. 39 Закону № 2240). Середня заробітна плата розраховується відповідно до вимог Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Допомога виплачується за основним місцем роботи в рахунок сплачених застрахованими особами страхових внесків. Страхові внески і ПДФО на суми допомоги не нараховуються і не утримуються. 

Не передбачена одночасна виплата заробітної плати і допомоги з вагітності та пологів. Тобто за дні, у які працівниця продовжувала працювати, незважаючи на оформлений листок непрацездатності, їй виплачується тільки заробітна плата, а допомога виплачується за дні фактично використаної відпустки.

Особливістю відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами є те, що за бажанням жінки до неї можуть бути приєднані щорічна основна і додаткова відпустки в повному обсязі незалежно від фактично відпрацьованого часу за рік. Єдина необхідна умова для цього – стаж роботи в поточному робочому році, за який береться відпустка, повинен становити як мінімум 1 день.

Статтею 17 Закону про відпустки і ст. 182 КЗпП передбачений особливий вид відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами – відпустка особам, які всиновили дітей безпосередньо з пологового будинку.

Тривалість даного виду відпустки становить 56 календарних днів (70 календарних днів у випадку всиновлення двох і більше дітей) з дати всиновлення.

Якщо дитину всиновили відразу обоє батьків, то ця відпустка надається одному з них (ст. 17 Закону про відпустки). Під час перебування в такій відпустці працівник має ті самі права, що й жінка, яка перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, включаючи і право на одержання допомоги.

Підставою для надання даного виду відпустки є листок непрацездатності (ст. 51 Закону № 2240). Такий листок непрацездатності видається відповідно до вимог п. 6.11 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.

Резюме:

Особливістю відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами є те, що за бажанням жінки до неї можуть бути приєднані щорічна основна і додаткова відпустки в повному обсязі незалежно від фактично відпрацьованого часу за рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *