Какие трудовые гарантии предусмотрены для лиц, пострадавших от Чернобыльской катастрофы?

Які трудові гарантії передбачено для осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи?

Відповідь: Чорнобильці 1, 2 категорії, а також 3 категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії мають переважне право залишатися на роботі і на працевлаштування під час змін в організації виробництва і праці (ліквідація, реорганізація, перепрофілювання підприємства, скорочення штату тощо).

Якщо чорнобильці указаних категорій потрапляють у число скорочених, їм виплачується допомога в трикратному розмірі середньомісячної зарплати.

За їхнім бажанням на новому місці роботи за ними, на строк не більше року, зберігається посадовий оклад, установлений на попередньому місці роботи.

...

Чорнобильцям цих категорій також гарантується працевлаштування з урахуванням їх побажань або можливість навчання новій спеціальності зі збереженням на строк до одного року середнього заробітку за останнім місцем роботи.

При переведенні за станом здоров’я на нижчеоплачувану роботу чорнобильцям, на строк до одного року, виплачується різниця між заробітком на попередньому і на новому місці роботи (п. 7 ч. 1 ст. 20, п. 1 ч. 1 ст. 21, п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону N 796).

Чорнобильці 2 категорії мають право на відшкодування в установленому порядку втраченого заробітку, який вони мали до погіршення здоров’я (без установлення інвалідності), якщо захворювання пов’язане з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії (п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону N 796).

Після звільнення чорнобильців у зв’язку з відселенням або самостійним переселенням із території радіоактивного забруднення на попередньому місці роботи до працевлаштування на новому місці (але не більше ніж на 3 місяці) за ними зберігається середній заробіток з урахуванням місячної вихідної допомоги і безперервний стаж роботи.

Тримісячний строк виплати середнього заробітку може бути продовжено до 4 місяців від дня звільнення, за умови своєчасного звернення чорнобильця до служби зайнятості і непроведення нею працевлаштування.

Після закінчення чотиримісячного строку, якщо роботу не знайдено і відсутня можливість навчитися іншій професії, чорнобильцеві присвоюється статус безробітного з виплатою в загальновстановленому порядку допомоги у зв’язку з безробіттям (ст. 45 Закону N 796).

Працівникам, відрядженим для роботи на територіях радіоактивного забруднення, виплачуються добові в установленому законодавством розмірі, а в зоні відчуження добові виплачуються в підвищеному розмірі. Відрядженим на будівництво об’єктів, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії, замість добових виплачується 75 % середньомісячного заробітку за основним місцем роботи (ст. 41 Закону N 796).

Резюме: Законодавством передбачено ряд трудових гарантій для осіб, які постраждали від аварії на ЧАЕС.

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *