Льготы в налогообложении благотворительной помощи для нужд АТО

Із 26 вересня 2014 року діє Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно деяких питань оподаткування благодійної допомоги» від 02.09.2014 № 1668-VII. Дія цього Закону поширюється на правовідносини, що виникли ще з 21 листопада 2013 року.

Встановлено, що суми коштів, отриманих благодійниками — фізичними особами (які внесені в Реєстр волонтерів АТО) на банківські рахунки для надання благодійної допомоги на користь АТО, не включатимуться в загальний місячний (річний) оподатковуваний доход платника ПДФО.

Тимчасово (на період проведення АТО) без обмежень включатимуться й інші витрати звичайної діяльності платника податку на прибуток підприємств суми коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів і медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, зроблених послуг — за переліком, що визначається Кабміном, які добровільно перераховані (передані) для потреб забезпечення проведення АТО.

Згідно зі змінами, внесеними в статті 165 Податкового кодексу, до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходуне включається сума (вартість) благодійної допомоги, виплачена:

...
  • учасникам бойових дій, які беруть участь в АТО, забезпеченні її проведення, знаходячись безпосередньо в районах її проведення;
  • працівникам підприємств, установ, організацій, які притягуються і беруть безпосередню участь в АТО або на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які під час участі в АТО отримали поранення, контузії, інші ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, визнані безвісно відсутніми;
  • учасникам масових акцій цивільного протесту в Україні, що отримали поранення, контузії, ушкодження здоров’я в період з 21 листопада 2013 року по 28 лютого 2014 року, а також 2 травня 2014 року в м. Одесі, або на користь членів їх сімей, якщо вони загинули в результаті отриманих в цей період поранень, контузій або інших ушкоджень здоров’я або визнані безвісно відсутніми;
  • фізичним особам, що мешкають у населених пунктах, де проводиться АТО, або що вимушено покинули місце проживання у зв’язку з її проведенням;
  • фізичним особам, які мешкали в Криму і вимушено його покинули у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, визначеної Законом «Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України».

До членів сімей учасників бойових дій або учасників масових акцій цивільного протесту в Україні відносяться дружина, чоловік, які не вступили в повторний шлюб, батьки, дід і баба (якщо батьки померли), неповнолітні діти, повнолітні діти — інваліди.

До оподатковуваного доходу не включаються суми, отримані благодійниками, внесеними в Реєстр, у фактично використаному розмірі допомоги і на відшкодування документально підтверджених витрат таких благодійників, пов’язаних з наданням вказаної благодійної допомоги. Ці правила застосовуються до благодійної допомоги, отриманої благодійниками — фізичними особами в звітному податковому році, передуючому року їх внесення в Реєстр.

Доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податків до 31 грудня (включно) року, що йде за роком, в якому завершена АТО. Невикористані суми благодійної допомоги мають бути перераховані до Держбюджету.

До загального оподатковуваного доходу не включається допомога у будь-якій сумі, якщо вона спрямована для закупівлі або у вигляді спецзасобів індивідуального захисту, техзасобів спостереження, ліків, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, речей або інших товарів (робіт, послуг) за переліком, який визначається Кабміном, або для оплати (компенсації) вартості ліків, донорських компонентів, платних послуг з лікування тощо.

При цьому благодійна допомога на відновлення втраченого майна та інші потреби за визначеним Кабміном переліком не включається до оподатковуваного доходу в сумі, що сукупно впродовж звітного (податкового) року не перевищує 1000 мінімальних зарплат (у 2014 році така сума складатиме 1 млн. 218 тис. грн.). Сума перевищення над таким розміром обкладається за ставками, встановленими пунктом 167.1 ПК, і платник податків зобов’язаний подати річну податкову декларацію з вказівкою сум благодійній допомозі.

Інформація про волонтерів, що надають благодійну допомогу, має бути занесена до Реєстру волонтерів АТО. У той же час, до дати введення Реєстру вимоги щодо внесення волонтерів до цього Реєстру не застосовуються.

Реєстр формується і ведеться ДФС, оприлюдниться на офіційному сайті. Порядок його формування визначається Мінфіном.

Для включення до Реєстру волонтерів антитерористичної операції благодійник ’ фізична особа подає заяву, копію документа про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) та довідку з банку (довідки з банків) із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих на ім’я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності. Включення до Реєстру здійснюється за заявницьким принципом протягом одного робочого дня.

Витребування інших відомостей і документів заборонене.

Закон поширюється на правовідносини, що виникли з 21 листопада 2013 року.

Також починаючи з 14.04.2014 до моменту завершення АТО суми коштів і вартість матеріальних цінностей (за кабмінівським переліком), які підприємство добровільно передає суб’єктам АТО, включаються до складу податкових витрат благодійника.

Прес-служба ГУ ДФС у Житомирській області

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *