Немає відміток у паспорті — немає й добових витрат

Чи можна не оподатковувати ПДФО та віднести до складу витрат суми добових, нарахованих водію за час закордонного відрядження до Польщі, якщо у його закордонному паспорті відсутні відмітки про перетин кордону? Чи виправдовує відсутність у закордонному паспорті водія, який є громадянином України, відміток про перетин кордону той факт, що він має біометричний паспорт, отриманий в Італії?

Ні, не можна. І італійський паспорт цьому на зарадить.

Відповідно до підпункту 140.1.7 Податкового кодексу України (ПК) сума добових визначається при відрядженні до країн, в’їзд українців до яких:

...
  • не потребує наявності візи (дозволу на в’їзд), — згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами;
  • здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), — згідно з наказом про відрядження та відмітками уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в закордонному паспорті або документі, що його замінює.

Оскільки для в’їзду до Польщі українцям потрібна віза, то для підтвердження добових українського працівника, відрядженого до цієї країни, необхідно, щоб у його закордонному паспорті була відмітка українських прикордонників про перетин кордону.

У пригоді вам неодмінно стане: «Біометричний паспорт — не перешкода закордонним добовим».

За замовчуванням відмітки про перетин кордону українські прикордонники проставляють лише в паспортах іноземних громадян.

Для проставлення такої відмітки в українському паспорті необхідно про це попросити прикордонників, оскільки з власної ініціативи в паспортах українців вони їх не проставляють (ч. 3 ст. 12 Закону України «Про прикордонний контроль» від 05.11.2009 № 1710-VI).

Схоже, що водій попросту не звертався до прикордонників із проханням проставити відмітки про перетин кордону.

Це упущення позбавляє підприємство права на податкові витрати за такими добовими та зобов’язує обкладати їх ПДФО як додаткове благо (пп. 164.2.17 ПК).

Наявність італійського паспорта у громадянина України не звільняє від необхідності підтвердження добових у закордонному відрядженні за допомогою відміток про перетин кордон у закордонному паспорті. Більше того, в Україні заборонено подвійне громадянство (ст. 4 Конституції Українист. 2 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *