Неповний робочий час і щорічна відпустка одночасно: як визначати суму індексації

Працівник трудиться на підприємстві на умовах неповної зайнятості. У квітні 2016 року він частину місяця  був у щорічній відпустці. Як нарахувати суму індексації за квітень?

ВІДПОВІДЬ: Якщо у квітні 2016 року в працівника була відпустка, то під час розрахунку суми індексації потрібно враховувати норми абз. 7 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі — Порядок № 1078). Так, у разі коли особа працює неповний робочий час, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Водночас виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати, не підлягають індексації, оскільки суми індексації враховані під час його обчислення (абз. 3 п. 3 Порядку № 1078). Якщо ж у квітні 2016 року працівнику нараховані виплати з розрахунку середнього заробітку (лікарняні, відпускні, оплата відрядження), то такі виплати не підлягають індексації, а період, протягом якого зберігався середній заробіток, є невідпрацьованим робочим часом.

...

Отже, у такому разі потрібно пропорційний розрахунок суми індексації провести двічі:

  • спочатку врахувати те, що працівник трудиться на умовах неповної зайнятості тобто  визначити суму індексації пропорційно відпрацьованому часу;
  • оскільки оплата відпустки не підлягає індексації, суму індексації ще раз обчислюють пропорційно відпрацьованому часу (без урахування періоду відпустки).

Розгляньмо на прикладі, як це буде виглядатиме на практиці.

Приклад

Працівник трудиться на 0,5 ставки й отримує частину посадового окладу — 1000,00 грн. За квітень 2016 року працівнику нарахували зарплату за 11 р.дн.  — 523,81 грн і відпускні за 13 к.дн. — 450 грн. Базовий місяць для проведення індексації  — січень 2015 року.

Коефіцієнт індексації для базового місяця січня 2015 року становить 38%. У цьому випадку спочатку слід визначити суму індексації за повністю відпрацьований робочий місяць пропорційно зайнятості (0,5 ставки) працівника:

(1378 грн х 38%) × 0,5 = 261,82 грн.

Оскільки на оплату щорічної відпустки індексацію не нараховують, то розрахунок суми  індексації здійснюють за фактично відпрацьовані робочі дні (11 р.дн., а норма робочого часу у квітні була 21 р.дн.):

(261,82 грн : 21 р.дн.) × 11 р.дн. = 137,14 грн.

Таким чином, у разі якщо працівник трудиться на умовах неповного робочого часу й у якомусь із місяців у нього був період збереження зарплати (лікарняні, відпускні тощо), то застосовують подвійну пропорцію під час обчислення суми індексації за цей місяць.

Ольга СМОЛІНА,

бухгалтер-експерт

You may also like...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *