Облік донарахованого ПДВ та податку на прибуток, штрафних санкцій після перевірки

За результатами податкової перевірки за IV квартал 2013 р. – ІІІ квартал 2016 р. підприємству нарахували зобов’язання з податку на прибуток і ПДВ та штраф, який вчасно сплачено. Як відобразити ці операції в обліку? Чи потрібно коригувати витрати? Чи відображати ці операції у фінансовій і податковій звітності?

Штрафи та пені є іншими операційними витратами, що обліковуються на субрахунку 948 «Визнані штрафи, пені, неустойки» та відносяться до того періоду, в якому вони були визнані (узгоджені) (п. 20 і п. 7 П(С)БО 16).

А ось суми донарахувань самих податків і зборів на практиці класифікують як адмінвитрати (рахунок 92 «Адміністративні витрати»), або як інші операційні витрати (субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності»), а для донарахованого податку на прибуток використовуються рахунок 98 «Податок на прибуток». Втім такі витрати повинні відноситися до витрат того періоду, в якому був отриманий дохід, заради якого вони й були понесені (п. 18, п. 20 і п. 7 П(С)БО 16).

Тому, якщо виявлена помилка допущена платником податків у звітному періоді, тоді й проведення із донарахування ПДВ та податку на прибуток слід відобразити у такому звітному періоді (Дт 949 Кт 641/ПДВ, 641/податок на прибуток).

...

Якщо ж помилка минулих звітних років, тоді донарахування ПДВ та податку на прибуток слід відображати через рахунок 44 як виправлення помилок минулих звітних періодів (Дт 441 (442) 641/ПДВ, 641/податок на прибуток).

Підставою для відображення в обліку таких проведень буде бухгалтерська довідка, складена на підставі отриманого від ДФС повідомлення-рішення.

Оскільки, судячи із умов запитання, донарахування податків стосуються звітних періодів 2013-2016 року, тобто минулих звітних років, слід датою попереднього балансу – в зазначеному випадку це буде 31.12.2016 р. (але у бухгалтерській довідці зазначити, що це робиться згідно з повідомлення-рішення № … від…..2017 р.), зробити проведення Дт 441 (442) Кт 641 як за донарахуваннями з ПДВ, так і за податком на прибуток. Таким чином, у підприємства будуть правильні початкові залишки за відповідними рахунками в балансі на початок 01.01.2017 р. 

Оскільки об’єкт оподаткування податком на прибуток згідно з пп. 134.1.1 ПКУ визначається на підставі даних фінзвітності, то відповідно таке донарахування ПДВ та податку на прибуток, а також визнані штрафи, вплинуть на визначення фінрезультату за 1 квартал (якщо підприємство звітує щокварталу)/за 2017 рік (якщо підприємство звітує за рік).

У 2017 році, як і раніше, коригувати фінрезультат до оподаткування на визнані податкові штрафи та донарахований ПДВ та податок на прибуток не потрібно. Адже згідно з новим пп. 140.5.11 ПКУ фінрезультат до оподаткування слід збільшувати на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів:

  • на користь осіб, що не є платниками податку (крім фізичних осіб);
  • на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до п. 44 підрозділу 4 розділу XX “Перехідні положення” ПКУ. Що не виконується у зазначеному випадку.

Автор: Калашян Катерина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *