Обязательно ли страховым компаниям создавать службу внутреннего аудита

Чи зобов’язана страхова компанія створити службу внутрішнього аудиту? І якщо так, то чи передбачено відповідальність у разі її нестворення?

ВІДПОВІДЬ: Формування служби внутрішнього аудиту в страхових компаніях є обов’язковим у силу прямої вимоги закону, за порушення якої передбачено фінансову та адміністративну відповідальність.

Правду кажуть: нікому так не довіряєш, як собі. Із цим свого часу, мабуть, погодились і законодавці, коли приймали зміни до Закону про фінпослуги¹. Останні в тому числі передбачали запровадження в структурі фінансової установи служби внутрішнього аудиту (контролю). Одразу ж зазначимо, що вказані зміни1 набули чинності 09.01.12 р.,тому із цієї дати в Україні було втілено запровадження та здійснення внутрішнього аудиту у всіх фінансових установах, до яких належать і страховики. Проте з метою безболісної адаптації до нових умов провадження діяльності для учасників ринку фінансових послуг передбачили річний перехідний період².Отже, вказані зміни запрацювали на повну силу 09.01.13 р.

Що ж конкретно передбачали вказані зміни й чи дійсно ними запроваджено обов’язкове створення служби внутрішнього аудиту в страхових організаціях? Норма ч. 1 ст. 15¹ Закону про фінпослуги, якою, власне, й запровадили обговорювані зміни, наголошує: “Вищий орган управління або наглядова рада фінансової установи утворює в її складі структурний підрозділ або визначає окрему посадову особу для проведення внутрішнього аудиту (контролю)”.

...

Погодьтеся, указане формулю вання більш як категоричне й не залишає вибору в питанні створення служби внутрішнього аудиту. Про обов’язковість створення останньої свідчить насамперед імперативний характер цієї норми, яка в наказовій формі говорить про необхідність запровадження внутрішнього контролю. А накази, як то кажуть, обговоренню не підлягають.

Також відзначимо, що пріоритет у запровадженні обов’язковості внутрішнього аудиту Закон про фінпослуги відводить лише собі, залишаючи на відкуп законодавству з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг тільки можливість установлення особливостей організації та проведення такого аудиту (ч. 4 ст. 15¹ цього Закону). До речі, стосовно вказаних особливостей. Законодавство у сфері страхування про них ані пари з уст. Ні в Законі про страхування, ні в Ліцензійних умовах провадження страхової діяльності про службу внутрішнього аудиту жодного слова.

Однак заради справедливості зазначимо, що в законопроекті нової редакції Закону про страхування³ служба внутрішнього аудиту згадується як обов’язковий структурний орган страховика. Хтозна, можливо провадження вищевказаних змін уже незабаром.

Нацкомфінпослуг не залишила поза своєю увагою й питання обов’язковості створення служби внутрішнього аудиту. Дійсно, кому як не їй узяти на себе відповідальність та пролити промінь світла на це питання. У своєму листі від 21.11.12 р. № 5271/12-11, адресованому Лізі страхових організацій України, комісія безапеляційно заявляє, що на виконання вимог ст. 15¹ Закону про фінансові послуги страховим компаніям необхідно вчинити такі дії: утворити в їх складі структурний підрозділ або визначити окрему посадову особу для проведення внутрішнього аудиту. Як бачимо, в органі, що проводить ліцензування страхової діяльності, немає жодних сумнівів стосовно обов’язковості внутрішнього аудиту. До речі, на думку Нацкомфінпослуг, при створенні та організації роботи служби слід керуватися Методрекомендаціями № 4660.

Насамкінець декілька слів про відповідальність. Відсутність служби внутрішнього аудиту — це порушення вимог Закону про фінпослуги, для усунення якого Нацкомфінпослуг виносить розпорядження (п. 12 ч. 1 ст. 28, ст.ст. 39, 40 цього Закону). У випадку невиконання такого розпорядження страховику загрожує ш траф у розмірі від 100 до 1000 НМДГ (п. З ч. 1 ст. 41 Закону про фінпослуги), а його посадовій особі — адмін-відповідальність у вигляді штрафу від 20 до 100 НМДГ (ч. З ст. 43 Закону про фінпослуги).

Назар ДМИТРИШИН,
незалежний консультант, м. Львів

¹ Внесені Законом № 3462.

² Пункт 3 Прикінцевих положень Закону 3462 визначив, що фінансові установи зобов’язані протягом одного року з дня набрання ним чинності привести свою діяльність у відповідність із вимогами цього Закону.

³ Проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо викладення Закону України “Про страхування ” у новій редакції № 0965 від 12.12.12 р. (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb/webproc4_1?pf3511 =45083).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *