Организация и учет покупки волос у населения

Хто мас право провадити таку діяльність

Обмежень щодо права займатися закупівлею волосся в українському законодавстві годі й шукати. Тому перукарні та салони краси (як юрособи, так і фізособи-підприємці) можуть не перейматися. Ліцензія на цю діяльність не потрібна, прямий тому доказ — вона відсутня в переліку зі ст. 9 Закону про ліцензування.

Якщо займаєтеся лише закупівлею волосся, торговий патент не потрібен. Але коли вироблятимете перуки, шиньйони, накладні бороди, брови, вії на території Києва та в обласних центрах, без торгового патенту не обійтися. Також нагадаємо, що він необхідний для надання послуг перукарень (на території Києва та обласних центрів), до яких, серед іншого, відносять зачісування жінок із застосуванням кіс та шиньйонів (див. Перелік № 1258). В інших населених пунктах для таких видів побутових послуг він не потрібен. Окрім того, через торговий патент не болітиме голова в єдинників незалежно від місця провадження діяльності, оскільки вони звільнені від сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності згідно з п. 297.1 ПКУ

Документальне оформлення операцій та розрахунків під час закупівлі

Купівлю волосся у фізособи оформляють закупівельним актом. Складають його в довільній формі, із беззастережним дотриманням вимог щодо обов’язкових реквізитів первинки із ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік. За орієнтир беремо форму, наведену в додатку 5 до п. 2.1 Методрекомендацій № 157. Оскільки волосся придбаваємо у фізособи, радимо доповнити цей акт реквізитами “Ідентифікаційний номер продавця” та “Паспортні дані продавця (у разі відсутності ідентифікаційного номера)”: вони знадобляться нам для утримання податку на доходи.

Якщо підприємство не застосовує РРО, видачу грошових коштів за поставлену сировину воно оформлює видатковим касовим ордером (типова форма № КО-2) із додатка 3 до Положення про ведення касових операцій. А коли воно користується касовим апаратом — видачу готівки слід оформити фіскальним касовим чеком видачі коштів (форма № ФКЧ-2) із додатка 2 до Положення № 614 або чеком службової видачі. Підприємці-загальносистемники для оформлення розрахунків ви користовують форму № ФКЧ-2 або чек службової видачі. А от підприємці-єдинники на власний вибір можуть послуговуватися видатковими касовими ордерами (типова форма № КО-2), розрахунковими квитанціями або товарними чеками.

...

Податковий облік

  • Податок на прибуток

Документально підтверджені витрати на придбання сировини, яка буде використана для виробництва товарів (виробів із волосся) або надання послуг, формуватимуть собівартість таких товарів (послуг) (пп. 14.1.228 та п. 138.8 ПКУ). Тому за п. 138.4 ПКУ віднести їх до податкових затрат у складі собівартості можна лише в періоді визнання доходу від реалізації цих товарів (послуг), тобто за датою переходу покупцеві права власності на зазначений товар або за датою складення акта чи іншого документа, що підтверджує виконання робіт або надання послуг (п. 137.1 ПКУ). (Виняток: нерозподілені постійні загальновиробничі витрати, які включають до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення.)

Такі собівартісні витрати фіксують у рядку 05.1 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Міндоходів і зборів України від 30.12.13 р. № 872. Доходи від реал ізації показують у її рядку 02.

Сплачений у бюджет податок на доходи до податкових витрат окремо не включають (пп. 139.1.6 ПКУ), проте до затрат він усе-таки потрапить у складі вартості придбаного волосся.

  • Податок на доходи

Оскільки суб’єкт господарювання, який купує волосся, виплачує фізособі дохід за поставлене нею волосся, він виступає податковим агентом (пп. 14.1.180 та п. 173.3 ПКУ).Тому зобов’язаний нарахувати, утримати та сплатити податок на доходи до бюджету від імені та за рахунок фіз-особи з доходів, які їй виплачують. Фізособа продає волосся, тобто одержує дохід від продажу рухомого майна. Відповідно, його оподатковують за ставкою 5% (п.п. 173.1,167.2 ПКУ).

Оскільки виплату проводять із каси, утриманий податок на доходи потрібно перерахувати до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем виплати (пп. 168.1.4 ПКУ).

Суму доходу необхідно показати в Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ), затвердженому наказом Міністерства доходів і борів України від 21.01.14 р. № 49, з ознакою доходу “105”.

Бухгалтерський облік

Волосся, яке підприємства купують у населення для нарощування або виготовлення виробів із нього, — не що інше, як сировина, тому в бухобліку його слід обліковувати як запаси (див. П(С)БО 9 ‘Запаси”).

Надходження волосся супроводжують такою проводкою: Дт 201 Кт 685. Після цього нараховують та утримують податок на доходи: Дт 685 Кт 641. Оплату за вказану сировину проводять так: Дт 685 Кт 301.1 перераховують утриманий податок на доходи до бюджету: Дт 641 Кт 311. Використання волосся в цілях госпдіяльності супроводжують таким бухгалтерським записом: Дт 23 Кт 201.

Віктор КНЯЗЕВ

Список використаних нормативно-правових актів:

  • ПКУ — Податковий кодекс України.
  • Закон про ліцензування — Закон України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності від 01.06.2000 р. № 1775-III.
  • Закон про бухоблік — Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.99 р. № 996-ХІУ
  • Перелік № 1258 — Перелік платних побутових послуг, на провадження діяльності з надання яких придбавається торговий патент, затверджений постановою КМУ від 29.12.10 р. № 1258.
  • Методрекомендації № 157 — Методичні рекомендації щодо впровадження національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у сфері громадського харчування і побутових послуг, гармонізованих з міжнародними стандартами, затверджені наказом Мінекономіки та з питань європейської інтеграції України від 17.06.03 р. № 157.
  • Положення про ведення касових операцій — Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637.
  • Положення № 614 — Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *