Податкові наслідки при погашенні поручителем кредиту боржника

Які податкові наслідки виникають у підприємства-поручителя при погашенні за підприємство-боржника кредиту з відсотками?

Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого зобов’язання в повному розмірі або в якій-небудь його частині. Порука є забезпеченням виконання зобов’язання і виникає на підставі письмового договору (ч. 1 ст. 547 ЦКУ).

Згідно ст. 558 ЦКУ поручитель має право на оплату послуг, наданих ним боржникові. Розмір такої плати може передбачатися в договорі (або в договорі має бути зазначено, що послуги поручителя не оплачуються).

До поручителя, який виконав зобов’язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов’язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання (ст. 556 ЦКУ).

...

Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12.07.2001 р № 2664-III поручительство віднесено до числа фінансових послуг (пп. 7 п. 1 ст. 4). Однак розпорядженням Держфінпослуг від 31.03.2006 № 5555 юридичним особам – суб’єктам господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, дозволено надавати послуги з поручительству.

Крім того, в листі Держфінпослуг від 18.10.2010 р № 2068 / 39-6 сказано, що юридичні особи – суб’єкти господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, можуть надавати поруку за плату і на безкоштовній основі у відповідності до вимог цивільного законодавства та з урахуванням вимог законодавства України щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та Закону про фінпослуги.

Таким чином, на думку регулятора, підприємствам дозволено надавати послуги поручительства як на безкоштовній основі, так і за плату.

У податковому обліку з податку на прибуток поручителя сума перерахованих кредитору грошових коштів за договором поруки не відображається у складі витрат на підставі пп. 153.4.2 ПКУ.

При отриманні поручителем від боржника відшкодування суми сплаченого зобов’язання, відповідна сума відшкодування не включається до складу доходу поручителя на підставі пп. 153.4.1 ПКУ.

При цьому отримана поручителем від боржника сума неустойки (штрафу, пені), яка нараховується поручителем самостійно у разі прострочення відшкодування йому боржником відповідної суми, відображається у складі доходу поручителя на дату її фактичного надходження згідно п. 137.13 ПКУ.

Якщо договором передбачена оплата за послуги поручителя, то вартість таких послуг підлягає включенню до доходу на підставі пп. 135.4.1 ПКУ. Датою визнання доходів від надання послуг буде дата складання акта або іншого документа, що підтверджує факт надання послуги, оформленого відповідно до чинного законодавства.

Оскільки передача основної суми кредиту з урахуванням відсотків не є поставкою товарів чи послуг, отже, і не є об’єктом оподаткування ПДВ ні для боржника, ні для поручителя.

На вартість послуги поручителя слід нарахувати податкові зобов’язання за ставкою 20%. Дата такого нарахування визначається в загальному порядку – за першою подією згідно п. 187.1 ПКУ.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *