Применяются ли штрафные санкции за неуплату единого социального взноса за проведение АТО

Чи застосовуються штрафні санкції до платника за несплату або несвоєчасну сплату ЄВ у зв’язку з проведенням антитерористичної операції у Донецькій і Луганській областях?

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень і спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄВ) регулюються виключно Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 2464).

Відповідно до загальних положень Закону № 2464, ЄВ — це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

...

Платниками ЄВ є, зокрема, роботодавці, на яких покладено обов’язки нараховувати, обчислювати та сплачувати ЄВ за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6–14 частини першої статті 4 Закону № 2464 (п. 1 ч. І ст. 4 Закону № 2464), а також платники ЄВ, зазначені в пунктах 4, 5 частини першої статті 4 Закону № 2464 (ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від неї, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями).

Платник ЄВ зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати ЄВ (ст. 6 Закону № 2464).

Згідно з частиною дванадцятою статті 9 Закону № 2464 ЄВ підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника ЄВ одночасно із зобов’язаннями зі сплати ЄВ зобов’язань зі сплати податків, інших обов’язкових платежів, передбачених законом, або зобов’язань перед іншими кредиторами, зобов’язання зі сплати ЄВ виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов’язаннями, крім зобов’язань з виплати заробітної плати (доходу).

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄВ накладається штраф у розмірі 10% своєчасно несплачених сум (п. 2 ч. ХІ ст. 25 Закону № 2464).

Крім того, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. Х ст. 25 Закону № 2464).

Таким чином, відстрочення сплати податків суб’єктам господарювання, які здійснювали діяльність на території, де триває збройне протистояння, можливе лише шляхом внесення змін до Податкового кодексу та Закону № 2464.

Із метою врегулювання зазначеного питання у Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України про внесення мін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (про соціально-економічний захист громадян України на територіях, де проводиться антитерористична операція).

Проектом Закону передбачено, що платники ЄВ, які перебувають на обліку в контролюючих органах Донецької і Луганської областей, звільняються від сплати ЄВ на період з 14 квітня 2014 року й до дати закінчення антитерористичної операції.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 301.09

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *