Розрахунок коригування реєструє покупець: коли постачальнику відображати зменшення податкових зобов’язань?

(коментар до листа ДФСУ від 27.10.2015 р. № 22541/6/99-99-19-03-02-15)

Суть питання. Із 29.07.2015 р. статтю 192 ПКУ, яка встановлює правила коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 р.№ 643-VIII (далі — Закон № 643) доповнено двома новими правилами:

1) постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстраціїв ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (пп. 192.1.1 ПКУ);

2) отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником у ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної (пп. 192.1.2 ПКУ).

Водночас у пп.пп. 192.1.1 і 192.1.2 ПКУ, як і раніше, зазначено: постачальник й отримувач показують коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту (відповідно) «за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок».

Тож постає запитання: у декларації якого звітного періоду постачальник має фіксувати коригування податкових зобов’язань, якщо розрахунок коригування він склав в одному звітному періоді, а отримувач зареєстрував його в ЄРПН в іншому?

Підхід податківців. У коментованому листі податківці розглянули ситуацію, коли при зменшенні компенсації вартості товарів/послуг постачальник складає розрахунок коригування в одному звітному періоді, а покупець його реєструє в іншому, але в межах установленого п. 201.10 ПКУ 15-денного строку для такої реєстрації. Водночас висновок контролерів такий: на підставі такого розрахунку коригування постачальник зменшує податкові зобов’язання в податковій звітності, яка подається за результатами звітного періоду, у якому складено такий розрахунок коригування.

...

Наприклад: якщо розрахунок коригування був складений 30 жовтня, а зареєстрований у ЄРПН покупцем 2 листопада, постачальник відображає коригування податкових зобов’язань у декларації з ПДВ за жовтень. Якщо цей розрахунок коригування покупець зареєструє в ЄРПН, скажімо, 17 листопада (тобто з порушенням строку реєстрації), зменшення податкових зобов’язань на його підставі постачальник зможе показати лише в декларації з ПДВ за листопад.

Однак на це ж запитання контролери надали відповідь і в консультації підкатегорії 101.23 системи «ЗІР»:

«У  податковій декларації з ПДВ якого звітного періоду відображається коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту на підставі розрахунку коригування до податкової накладної?».

У ній контролери висловили протилежну думку, а саме: постачальник має право зменшити податкові зобов’язання в податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, у якому розрахунок коригування зареєстрований покупцем у ЄРПН.

Як бачимо, податківці ще не визначилися, що означає фраза «лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування»:

  • чи умову для відображення розрахунку коригування у звітності;
  • чи вказівку на звітний період, у якому слід показати зменшення податкових зобов’язань у декларації з ПДВ.

Коментар редакції. Ми вважаємо, що своєчасно зареєстрований у ЄРПН покупцем розрахунок коригування постачальник має показувати в періоді, на який припадає дата складання цього розрахунку. Якщо ж така реєстрація відбудеться із порушенням установленого строку, постачальник зможе зменшити податкові зобов’язання лише у звітному періоді реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН. Тобто ми на боці податківців, які виклали свою позицію в коментованому листі.

На наш погляд, нові правила слід читати як додаткову умову до прописаного в ст. 192 ПКУмеханізму коригування. Спрацьовують такі правила тоді, коли розрахунки коригування реєструються із порушенням строку реєстрації.

По-перше, якби законодавець хотів прив’язати відображення коригувань у декларації винятково до періоду реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН, мабуть, він не лишав би фразу «постачальник, відповідно, зменшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок».  Тобто факт реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН є умовою відображення постачальником коригування податкових зобов’язань у ПДВшній звітності. А ось звітний період, у якому показують ці коригування, залежить від того, чи розрахунок коригування був вчасно зареєстрований у ЄРПН, чи з порушенням строку. Тобто за аналогією з податковими накладними.

По-друге, коригування податкових зобов’язань і податкового кредиту, виходячи з пп. 192.1.1 ПКУ, мають відбуватися в контрагентів синхронно. Це пояснюється тим, що за своєчасної реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН жодних перешкод для проведення перерахунку податкових зобов’язань/податкового кредиту немає (розрахунок коригування отримувач зареєстрував). Відповідно, оскільки покупець зменшує суму податкового кредиту за результатами періоду, у якому відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку — постачальника, постачальник має зменшити суму податкових зобов’язань за результатами цього самого періоду. Окрім того, про «синхронність» говорить і п.  192.3 ПКУ, за яким результат перерахунку податкових зобов’язань і податкового кредиту постачальника й отримувача відображають у складі податкової декларації за звітний податковий період.

Зважаючи на те що в роз’ясненнях податківців немає одностайності, обережним платникам ПДВ варто отримати на руки письмову індивідуальну податкову консультацію, аби убезпечити себе в разі чергової зміни позиції контролерів.

Богдан ПІДЦЕРКОВНИЙ,

бухгалтер-експерт
газети «Інтерактивна бухгалтерія»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *