Розрахунок коригування в ПН

Чи може знову створений філіал, який є правонаступником ліквідованого філіалу, виписати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, виписаної до ліквідації вказаної філії?

У відповідності зі ст. 95 ЦКУ філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Причому філія не є юридичною особою. Вона наділяється майном юридичної особи і діє на підставі затвердженого нею положення. Тобто майно такої філії є майном головного підприємства.

Водночас більшість філій не мають окремих рахунків для здійснення розрахунків з контрагентами, однак вони можуть відвантажувати і оприбуткувати товар безпосередньо на філію. Але і в такому випадку мова йде про власність головного підприємства.

...

Вважаємо, що задане питання стосується реорганізації шляхом приєднання філій. Необхідно також врахувати той факт, що після реорганізації та передачі свого майна іншій філії відокремлений підрозділ (філія) при її приєднання не передає свої права та обов’язки своєму так званому правонаступнику, як того вимагає Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” від 15.05.2003 р № 755-IV від юридичних осіб для даного процесу.

Це пов’язано з тим, що така філія, не будучи юридичною особою і, як наслідок, не виступаючи самостійним суб’єктом цивільних відносин, при здійсненні всіх або частини функцій створив його підприємства своїми діями породжував права і обов’язки безпосередньо для такої юридичної особи (головного підприємства). Тому ніяких юридичних наслідків, пов’язаних з правонаступництвом, в результаті припинення філії шляхом його приєднання до іншого не виникає. Однак чинне законодавство не містить заборони передбачити правонаступництво відповідним документом головного підприємства.

Нагадаємо, що згідно з нормами ПКУ філії не можуть отримати статус платника ПДВ. Але якщо вони здійснюють самостійну діяльність, головне підприємство може лише делегувати їм право виписувати податкові накладні. Для цього відповідно до п. 1 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міндоходов від 14.01.2014 р № 10, кожній філії присвоюється окремий числовий номер, про що головне підприємство письмово повідомляє контролюючий орган. Однак у кожному разі розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ проводиться головним підприємством.

Отже, маємо дилему: з одного боку, юридично новостворена філія не є правонаступником, на що, ймовірно, звернуть увагу фіскали, а з іншого – розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ проводиться головним підприємством, так чому б йому і не відкоригувати їх.

Разом з цим податківці, розглядаючи питання щодо заповнення постачальником найменування контрагента у разі виписки податкових накладних на філію, роз’яснювали, що в реквізиті “Особа (платник податку) – покупець” разом із назвою головного підприємства, зареєстрованого як платник ПДВ, необхідно зазначити, зокрема , назву філії, що є фактично від особи головного підприємства стороною за договором. По всій видимості, і тут перевага віддається головному підприємству.

Таким чином, шанси відкоригувати податкові зобов’язання з ПДВ є, але офіційний дозвіл чинного законодавства та контролерів на це відсутня, так що радимо на підставі ст. 52 ПКУ звернутися за індивідуальною податковою консультацією з цього приводу до контролюючого органу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *