Складання документів у разі зміни ціни до поставки, але після отримання передоплати

Компанія уклала договір на поставку вугілля, в якому визначені умови розрахунку договірної ціни, а також її змін в додатковій угоді до договору. 25.04.2014 р контрагент виконав свої зобов’язання, заплативши передоплату 100% за травневу поставку. Компанія при цьому виписала податкову накладну, виходячи з ціни, зазначеної в договорі. З 01.05.2014 р згідно з додатковою угодою ціна на вугілля змінилася і 12.05.2014 р на поточний рахунок компанії надійшла відповідна доплата. 31.05.2014 р підписано акт прийому-передачі вугілля за новою ціною. Які податкові документи і якими датами компанія повинна виписати та надати контрагенту?

Згідно п. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

– дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів / послуг;

...

– дата відвантаження товарів.

Пунктом 201.4 ПКУ встановлено, що податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань, а відповідно до п. 201.7 ПКУ податкова накладна складається на кожну повну або часткову поставку товарів, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок в якості передоплати (авансу ), тобто на суму виниклого за першою подією податкового зобов’язання.

Таким чином, податкова накладна повинна бути виписана на суму авансу виходячи з договірної ціни товару. Якщо ціна змінилася відповідно до договору (на нашу думку, така зміна фактично здійснилася на дату підписання додаткової угоди), повинен бути складений розрахунок коригування до виписаної за датою авансу податкової накладної з новою ціною.

Згідно п. 192.1 ПКУ у разі, якщо після постачання товарів / послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у разі повернення товарів / послуг особі, яка їх надала, або повернення постачальником суми попередньої оплати товарів / послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

Відзначимо, що зазначена норма ПКУ не цілком охоплює описані в питанні обставини, оскільки зміна ціни відбулося до поставки, але після отримання попередньої оплати. Однак, на думку фахівців податкової служби (див. «Вісник податкової служби України», № 22/2012, с. 11), зазначена норма поширюється в тому числі і на розглянуту ситуацію.

Таким чином, 01.05.2014 р підприємству необхідно виписати розрахунок коригування на суму отриманого авансу (причина – зміна ціни, тоді при збереженні суми зменшиться кількість), 12.05.2014 г. – виписати податкову накладну на суму нового платежу по вже нову ціну на що залишився кількість товару, а 31.05.2014 р буде виписаний акт прийому-передачі товару за новою ціною на фактично відпущений і оплачений товар.

Ольга Буркун

Аудитор АФ «Курсор-Аудит»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *