Як отримати відомості з ЄДР по-новому з 2015р.

(Коментар до Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, затвердженого наказом Мін’юсту України від 31.03.15р. № 466/5, далі Порядок № 466)

Зазвичай перед укладенням договору госпсуб’єкти, аби уникнути фінансових та податкових ризиків, перевіряють реальність існування та правомочність майбутнього контрагента. Один із методів перевірки — отримання відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців (далі ЄДР). Звісно, існує без ліку-міри інших ситуацій, коли актуальні відомості з ЄДР життєво необхідні.

Зауважимо: коментований наказ прийшов у фарватері Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)” від 12.02.15 р. № 191-VIII2.

Традиційно держреєстратори надають витяги, довідки або виписки з ЄДР у паперовій формі. Але в епоху цифрових технологій електронними документами не слід легковажити. Тому відомості в електронній формі будуть у вигляді:

— виписки, витягу та довідки, виданих держреєстратором через Реєстраційний портал та засвідчених його електронним цифровим підписом (далі — ЕЦП);

— виписки (лише щодо юрособи), витягу та довідки, а також доступу до відомостей із ЄДР, наданих через офіційний веб-сайт Мін’юсту;

— бази даних або в іншому форматі відповідно до договору між технічним адміністратором та бюро кредитних історій або банком.

Будь-хто вправі отримати виписку щодо юрособи, витяг та довідку щодо юрособи та фізособи-підприємця. А ось виписку щодо підприємця нададуть лишень на запит цього підприємця або його представника.

Запитувач отримає відомості з ЄДР у тій формі, у якій подав запит. До слова, подавати його можна незалежно від місця зберігання реєстраційних справ юросіб- та фізосіб-підприємців.

Виписки, витяги та довідки в паперовій та електронній формах мають однакову юридичну силу.

Як отримати відомості з ЄДР у паперовій формі

Аби дістати виписку, витяг або довідку з ЄДР у паперовому вигляді, особа подає держреєстратору запит. Його форму наведено в додатках до Порядку № 466. Такий запит подають особисто або надсилають поштою. Додатково потрібно долучити:

...

1) копію документа, що підтверджує внесення плати за отримання виписки, витягу або довідки. Наприклад, копію квитанції, виданої банком, чи платіжного доручення з відміткою банку, квитанцію з платіжного термінала або квитанцію (чек) із поштового відділення зв’язку (абз. З п. 8 р. II Порядку № 466);

2) якщо запит подає представник — ксерокопію документа, що підтверджує його повноваження. Водночас пред’являють його оригінал.

Під час подання запиту особа повинна пред’явити документ, що посвідчує її особу.

Якщо ж запит про надання виписки щодо фізособи-підприємця надіслано поштою, сравжність підпису запитувача на запиті мусить бути нотаріально засвідчена.

За надання паперового витягу та довідки з ЄДР потрібно сплатити 0,05 мінімальної зарплати станом на 1 січня календарного року4 (у 2015 р. 60,9 грн). А за виписку з ЄДР у паперовій формі 0,02 мінзарплати (тобто 24,36 грн у 2015р.).

Отримання електронного витягу, довідки та виписки з ЄДР коштуватиме дешевше від паперових аналогів на 25%.

Виписку, витяг та довідку з ЄДР у паперовій формі друкують на білому папері формату А4 та засвідчують підписом і печаткою держ- реєстратора.

Електронні виписка, витяг та довідка з ЄДР

Отримують виписку, витяг та довідку в електронній формі двома шляхами. Зокрема, через Реєстраційний портал або офіційний вебсайт Мін’юсту (п. 1 р. III Порядку № 466). Розглянемо докладніше.

I. Отримання через Реєстраційний портал.

Аби працювати з Реєстраційним порталом, особа спершу має пройти таким шляхом:

— отримати ЕЦП. Для цього слід звернутися до Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (http://acskidd.gov.ua);

— зареєструватися в системі Реєстраційного порталу (http://rp.irs.gov.ua);

— увійти в приватний кабінет на Реєстраційному порталі.

А тоді заповнити запит, підписати його ЕЦП та відправити.

Окрім цього, потрібно долучити:

1) відсканований документ, що підтверджує повноваження представника (якщо запит подає уповноважена особа);

2) відсканований документ про внесення плати за отримання відомостей із ЄДР.

До того ж під час сканування документів варто дотримуватися вимог, перелічених у п. 5 р. III Порядку № 466.

Усі документи, подані запитувачем черезРеєстраційний портал, повинні бути засвідчені його ЕЦП. А виписки, витяги та довідки з ЄДР в електронній формі, отримані через Реєстраційний портал, держреєстратор засвідчує ЕЦП.

Відомості з ЄДР надаватимуть протягом 24 годин, окрім вихідних та святкових днів, після надходження запиту (ч. 7 cm. 20 Закону про держреєстрацію).

Електронну виписку з ЄДР щодо фізособи- підприємця можливо отримати лише через Реєстраційний портал.

II. Отримання через офіційний веб-сайт Мін’юсту. Відомості одержують на підставі запиту, у якому вказують критерії пошуку для формування виписки, витягу чи довідки з ЄДР.

Заповнити запит та отримати відомості з ЄДР можна на сайті https://usr.minjust.gov.ua.

Оскільки виписка та довідка містять інформацію не більше ніж по одній юрособі або фіз-особі-підприємцю, то для пошуку використовують комбінацію критеріїв. А саме: одночасно код ЄДРПОУ та найменування чи реєстраційний номер облікової картки платника податків6 та ПІБ.

Нагадаємо: найменування юрособи містить інформацію про її організаційно-правову форму (ч. 1 ст. 90 Цивільного кодексу України). Тому при заповненні запиту потрібно обрати організаційно-правову форму та внести назву юрособи так. як її зазначено держреєстратором у ЄДР. Аби дізнатися це, варто скористатися безкоштовним пошуком у ЄДР. Тобто надіслати безкоштовний запит (про нього розповімо пізніше).

Опісля обирають відомості, які фігуруватимуть в електронній виписці, витягу та довідці з ЄДР. Далі сплачують платіжною карткою через Інтернет плату за надання відомостей із ЄДР. Одразу після цього запитувач отримає унікальний номер електронного запиту.

Для його завантаження необхідно внести у форму пошуку ідентифікатор — указаний унікальний номер запиту та його дату. Понад те, Мін’юст стверджує, що особа зможе завантажити такий запит протягом року з моменту його створення.

Отримати відомості з ЄДР через веб-сайт Мін’юсту можна без подання жодних документів та без накладення ЕЦП.

Виписки, витяги та довідки на запит, оформлений через веб-сайт, надають у режимі реального часу (п. 10 р. III Порядку № 466). Проте Мін’юст попереджає: час формування електронних витягів, виписок та довідок залежить від критеріїв пошуку. Зазвичай для цього достатньо 15 сек., але для деяких витягів — близько 5 хв. і більше.

Як безкоштовно отримати відомості з ЄДР

Особа може за щире дякую отримати відомості з ЄДР, актуальні на момент запиту. Для цього на сайті Мін’юсту (https://usr.minjust.gov.ua) потрібно обрати розділ “Безкоштовний запит”.

Інформацію з ЄДР, сформовану за обраними критеріями пошуку, буде відображено на цьому самому веб-сайті.Такі відомості з ЄДР не мають статусу витягу, виписки чи довідки з ЄДР, а виконують лишень інформативну функцію. При цьому запитувач управі переглядати, копіювати та роздруковувати їх.

1 Response

  1. Дмитро Попович сказав:

    Як отримати витяг, якщо оплату здійснено але не запамятав “унікальний номер” запиту.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *